Learning Centre
 
RSS ICON
RSS
Write to us
The following table contains the names of all Student and Teacher Correspondents currently assigned to TBT.

Region/City Branch/School Staff Point of Contact for TBT (Student) Correspondent TBT (Student) Assistant Correspondent TBT
United Kingdom
Seaford Newlands School, UK Lisa Sewell    
Pocklington Pocklington Montessori School Tracy Slack    
Hull Leads Road, Cherub Nurseries Louise Robinson    
Hull Anlaby, Cherub Nurseries Terri Butler    
Hull Beverley, Cherub Nurseries Gillian Boynton    
Oman
Muscat Beaconhouse Oman Rashmi Malhotra    
Bangladesh
Dhaka Beaconhouse Dhaka Hina Arshad    
UAE
Sharjah Khaleej Nursery Meryll Bernardino    
Dubai Palms Nursery Meryll Bernardino    
Malaysia
Klang Beaconhouse Kindergarten Klang Selvarani Raman    
Kuala Lumpur Beaconhouse Bangsar Cynthia Lauren Arul    
Kuala Lumpur Beaconhouse Sri Petaling Lili Mariah    
Puchong Beaconhouse Eduland Puchong Sylvia Ng  
Klang Sarah's Kindergarten Esther Rajasingam    
Petaling Jaya Beaconhouse Jalan Gasing Pauline    
Petaling Jaya Beaconhouse Sri Inai Anthony Xavier    
Subang Jaya Beaconhouse Subang Jaya Lily Pok    
Kuala Lumpur - Cheras Beaconhouse Sri Murni Chong Suan Ee    
Klang - Selangor Beaconhouse Sri Lethia Ang Seng Hin    
Philippines
Cebu City St. Paul's Learning Center Djoanah C. Lobiano    
Manila Theresiana De Montealegre Dame School Ruby R. Pasion    
Pakistan
North Senior Branch, Peshawar Road, Boys, Rawalpindi Babar Haneef    
North Senior Branch, Peshawar Road, Girls, Rawalpindi Faiza Zia     
North Primary Branch Peshawar Road, Rawalpindi Fozia Amir    
North Satellite Town Girls, Rawalpindi Farasat Ilyas Sara Tariq Mahnoor Saeed
North Satellite Town Boys, Rawalpindi Afshan Qasim Ershad Hussain Farhan Rafique
North Satellite Town Primary, Rawalpindi

Aamna Hassan

   
North Satellite Town Kindergarten, Rawalpindi Sarwat Afshan Aamir    
North Beaconhouse Educational Complex, A Level, Rawalpindi Rimsha Ali Shah Safeha Farooq Mahnoor Waqar
North Beaconhouse Educational Complex, Girls, Rawalpindi Hameed Awan Farwa Kazmi Noor Ahmad Malik
North Beaconhouse Educational Complex, Boys, Rawalpindi Runeela Jalal Ali Asghar Awais Bin Ather
North Kindergarten AECHS, Rawalpindi Farwa Abbas    
North Beaconhouse Kindergarten PWD, Rawalpindi Attiqa Malik    
North Beaconhouse Kindergarten Rawalpindi Syeda Samina    
North Harley Street Campus, Rawapindi  Bushra Areeb Fatimah    
North Primary Branch Gulraiz, Rawalpindi Tanzeel Umer    
North Senior Branch Gulraiz Campus, Rawalpindi Saima Khan Shaiza Imtiaz Dania Durrani
North Civil Lines Branch, Rawalpindi Uzma Fayyaz    
North All Girls A Level, Islamabad Osaf Rehman Zubiya Manaf Ramsha Mahmood
North F-11 Campus, Islamabad Saima Zulfiqar Saadullah Babar Mariam Parvez
North Kindergarten F-7/1, Islamabad Aleena Tariq    
North Kindergarten F-7/4-I, Islamabad     
North Kindergarten F-7/4-II, Islamabad  Huraira Ashar    
North Kindergarten F-10/4-I, Islamabad  Erum Rizwan    
North Kindergarten F-8/2, Islamabad  Saadia Zafar    
North Kindergarten I-8, Islamabad  Mahwish Bashir    
North Kindergarten F-10/4-II, Islamabad  Saba Imran    
North Primary Branch, F-7/3, Islamabad Asma Waheed    
North Kindergarten F-7/2, Islamabad Shehla Asif    
North Margalla Campus, A Level, Islamabad Saba Arbab Arooma Ashraf Shafaq Ashraf
North Margalla Campus, Boys, Islamabad Sehr Imran Saad Hasan Ayub Moeed ur Rehman
North Margalla Campus, Girls, Islamabad Shumaila Quraishi Mahnoor Mahmood  
North Kindergarten E-11/3, Islamabad  Humaira Khalid
Ambreen Mustafa
   
North Frontier Campus, Girls, Peshawar Mehr-un-Nisa Maheen Irshad Mirral Zubair
North Frontier Campus, Boys, Peshawar Ambreen Khan Aimal Wajihuddin Sufyan Khan
North Frontier Campus, A Level, Peshawar Fahad Ali Khan Marium Humayun Aryanne Zaman
North Khyber Campus, Peshawar Mahwish Faryal    
North Cantt Campus, Peshawar Saiqa Rasheed    
North Jamrud Campus, Peshawar Lubna Omer    
North Abbottabad KG Campus Mohsin Nazir    
North Abbottabad Campus Maliha Zaidi Warda Malik Sabah Khan
North Mardan Campus Mehreen Ayaz Paghunda Mayar Umer Qayyum
North Nowshera Campus Nazia Khattak Sabawun Afzal Khattak Zarak Tariq
North Wah Cantt Campus  Nazish Kanwal Hassan Zia Schanzae Shabbir
North Mirpur Campus Sana Niaz Asma Javed  
North Mandi Bahauddin Campus Shafqat Munir Hadia Ijaz Sabaina Arshad
North Kharian Campus Sooda Usman Shifa Abid Rabia Tayyab
North Attock Campus Sara Javed    
North Jhelum Campus Ammara Ahmad Dua Anjum Iqra Muneeb
North Gujrat Campus Nadir Aziz Maryam Altaf Maira Tahir 
       
Centre TNS Beaconhouse, Lahore Maleha Barry Farrukh    
Centre Garden Town Campus, Lahore Munira Akhtar Abdul Moeed Asad Dawood Tahir 
Centre Johar Town Campus Lower Primary, Lahore Beenish Elahi    
Centre Johar Town Campus Boys Primary, Lahore Kiran Faisal Khan    
Centre  Johar Town Junior Campus, Lahore Ambreen Khan    
Centre Johar Town Campus Girls, Lahore Uzma Azad Sadia Ahmad Chatta  Farheen Ayesha 
Centre Johar Town Campus Girls Primary, Lahore Ayesha Saeed    
Centre Upper Mall Girls Branch, Lahore Sahar Maqsood     
Centre Upper Mall Boys Branch, Lahore Zoya Ashraf    
Centre Les Anges Montessori Academy 6-E, Lahore Usman Sajjad    
Centre Les Anges Montessori Academy 72-L, Lahore Mahek Mudassar    
Centre Les Anges Montessori Academy 51-FCC, Lahore Wajiha Shams Ahmad    
    Farah Usman    
Centre  Les Anges Montessori Academy, 11-FCC, Lahore Mahira Riaz
Shafaq Sheharyar
   
    Faiza Arsalan     
Centre Canal Side Campus Senior School & A Level Girls Branch, Lahore Saima Rafique Sana Khan Amna Mazhar
Centre Canal Side Campus Boys Branch, Lahore  Muneeba Aqib    
Centre 17-G Model Town Campus, Lahore  Saman Aref    
Centre 45-1-B-1 Peco Road, Lahore Fahd Mowahid Ahmed Khalid Maisum Abbas
Centre  41-A-1 Peco Road, Lahore Kessica Xavier & Hira Zunair    
Centre  78 A-1, Girls' Branch, Township Lahore Rabia Minhas    
Centre Liberty Campus, Lahore Maryam Tiwana Asma Ehtesham Khan   
Centre A Level Gulberg Campus, Lahore Amna Ahmad Asfand Mir  
Centre Walton Campus, Lahore Akifa Ijaz Maryam Safdar  
Central Defence Campus, Lahore Shaiba Rizwan Ayza Ishaque Mariam Maqsood
Centre Askari X Campus, Lahore Tahira Kulsoom    
Centre Valencia Town Campus, Lahore Kiran Imran Fizza Zain Laraib Zakir
Centre Faisalabad KG Campus Qundeel Fatima    
Centre Canal Campus Faisalabad Boys Branch Shanzay Jawad Usama Iqbal Zain ul Abedin
Centre Canal Campus Faisalabad Girls Branch Huda Shaukat Abeera Hussain Rabyia Imran
Centre Canal Campus Faisalabad A Levels Sahar Akbar

Marium Naveed

Muhammad Ahsan

Minahil Qureshi

Centre Peoples Colony KG-I, Faisalabad  Sara Tanveer    
Centre Peoples Colony Lower Primary, Faisalabad Mehwish Kalsoom    
Centre Peoples Colony Primary, Faisalabad Farah Amin  
Centre Civil Lines KG-III, Faisalabad Rubina Hashim    
Centre Palm Tree Campus A Level Branch, Gujranwala Mahrukh Sodhi    
Centre Palm Tree Campus Boys Branch, Gujranwala Saadia Haris    
Centre Palm Tree Campus Girls Branch, Gujranwala Rabia Munawwar    
Centre Palm Tree Campus Upper Primary, Gujranwala Sadia Tanveer    
Centre Palm Tree Campus Lower Primary, Gujranwala Afshan Idrees    
Centre KG Branch, Gujranwala  Slobina Xavier    
Centre Wapda Town Campus, Gujranwala Sania Ghani Rathore Aleena Akmal Moiz Naeem
Centre Multan Campus Secondary  Aftab Johnson Nabiha Mughal Abdur-Rehman Qadir
Centre Multan Campus A Level Branch Ali Faisal     
    Javaria Naeem    
Centre Multan Campus Primary Cantt  Zoreen Asghar     
Centre Sheikhupura Secondary Campus S Entzar Mehdi Abdullah Sindhoo Qibtia Nisar
Centre Sheikhupura Primary Campus Sadia Rashid    
Centre Hafizabad Campus  Ejaz Hussain    
Centre Sargodha Girls' Campus Ridaa Zainab Aemen Imtiaz Fizza Jamil Rao
Centre Sargodha Main Campus

Hina Qayyum

Maryum Bajwa

Noorulain Zafar

Centre Jhang Campus Nazish Arfa    
Centre Sialkot Campus Main Branch Shabnam Omer Wali Ullah Maham Khurram
Centre Sialkot Campus Primary M Umer Kamran Hafiz Faiq Zameer  
Centre Sahiwal Campus Ghulam Murtaza    
Centre Okara Campus Ayesha Ameen    
       
South Jauhar KG-I, Karachi Bisma Arif    
South Jauhar KG-II, Karachi Ayesha Aslam    
South Jauhar Primary-I, Karachi Sana Fatima Sumera Kazmi  
South Jauhar Primary-II, Karachi Rubab Mohsin    
South Defence Campus, Karachi Musarat Fakhra Anjum    
South Defence Campus, O Levels, Karachi Saima Nadeem Zainab Haleem  
South Steel Town, Karachi Samina Naz    
South Gulshan KG-I, Karachi Mehwish Zulfiqar    
South Gulshan KG-II, Karachi Lubna Amir    
South Gulshan KG-III, Karachi Mona Aysha    
South Gulshan Primary Campus, Karachi Zareen Rakhshan & Hina Aftab    
South Gulshan Primary-IV, Karachi Andleeb Abbas    
South Gulshan Primary-V, Karachi Mahrukh Fatima    
South Gulshan Primary-VI, Karachi Samina Mohammad Ali    
South Gulshan Middle-I, Karachi Anum Khan    
South Gulshan Middle II, Karachi Sadaf Naveed Danish Saleem  Komal Virani
South Gulshan Secondary, Karachi Nikhat Sana Jannat Noor Sana Mir
South Gulshan Cambridge, Karachi Fouzia Ghouse Ihsan Arsalan Zainab Sabir Mir
South Gulshan A Level, Karachi Amar ul Haque Kanza Abid Warisha Ahmad
South N. Nazimabad KG-I, Karachi Rabia Hussainy    
South N. Nazimabad Primary-I, Karachi Hiba Jafri    
South N. Nazimabad Primary-II, Karachi Sarwat Zia Burhan    
South N. Nazimabad Primary-III, Karachi  Uzma Amin    
South N. Nazimabad Primary-IV, Karachi  Farheen Khalid    
South N. Nazimabad Primary-V, Karachi  Sumaira Zafar Mirza    
South N. Nazimabad Primary-VI, Karachi  Khairunnisa Zafar    
South N.Nazimabad Middle, Karachi Mehreen Kamran    
South N.Nazimabad Cambridge, Karachi Saima Abedi Abdul Mohsi Javed Khunsha Raza Khan
South N. Nazimabad A Level, Karachi   Nabeel Aamir Asra Ashraf
South Jubilee Campus O Level, Karachi Humera Khalid    
South Beaconhouse College Campus Defence, Karachi Humera Javed    
South Jubilee Campus Middle, Karachi Shehla Nawaz    
South Jubilee Campus, Primary, Karachi Shagufta Iqbal    
South Clifton Campus, Karachi Hina Faisal
(Early Years)
Tasneem Karbalai (Primary Section)
   
South Clifton KG-II, Karachi Rita Caleb    
South Clifton KG-III, Karachi Rahila Awan    
South Clifton A Level, Karachi Dr Azra Sheheryar Bilal Kaleem Hania Shehzad
South Discovery Centre Smartschool, Karachi Taghreed Arshad    
South PECHS KG-I, Karachi Kausar Ovais    
South PECHS KG-II, Karachi Jummana Juzar     
South PECHS KG-III, Karachi Hafsa Durrani    
South PECHS Primary-I, Karachi Ayesha Maniya    
South PECHS Primary-II, Karachi Nadia Altamash    
South PECHS Primary-III, Karachi Saman Saleem    
South PECHS Middle, Karachi Bilqis Hameed    
South PECHS O Level, Karachi Minhas Rupsi    
South PECHS A Level, Karachi Sarah Tanveer Aaishay Haque  
South Qasimabad Junior Campus, Hyderabad Faryal Yahya Memon    
    Shameela Ali Shah    
South Qasimabad Senior Campus, Hyderabad Kashif Hussain Rajper Shahzaib Abro Abdullah Niaz Baloch
South Latifabad KG Campus, Hyderabad Maleha Syed Mohammed Ali Fasih Ahmed Jan
South Latifabad Primary Campus, Hyderabad Nousheen Memon    
South Latifabad Secondary Campus, Hyderabad Fareena Nadeem    
South Juniper Branch, Quetta Saeeda Najumddin Syeda Sumbul  
    Sajjad Haider Asad Abbas Afreenish Gul 
    Samia Malik Zain Siddiqui Rida Baloch
South Sadiqabad Campus Sara Zafar Ayesha Asif Muhammad Usman
South Bahawalpur Campus Huma Khan Haya Shamim Khan Urfa Adeel
South Rahim Yar Khan Campus Tahira Sadia Rameen Moin Khan Moin Danish
South Sukkur Campus Ghazala Shah